Stworzenie właściwego komfortu pracy w pomieszczeniu kuchennym wymaga profesjonalnie zaprojektowanej instalacji wentylacyjnej oraz zastosowania urządzeń zapewniających efektywną wymianę powietrza. Istotne jest również zabezpieczenie przed wydostawaniem się zapachów poza obręb kuchni.
Każde zaplecze gastronomiczne wymaga indywidualnego podejścia. Wynika to z różnic w rodzaju i ilości urządzeń gastronomicznych, czasu ich użytkowania czy charakteru pracy.
Najistotniejszym elementem wentylacji kuchni jest okap.
Właściwy dobór okapu i wysoka jakość będzie zapewniać skuteczność działania całej instalacji przez długie lata. Niezależnie od rodzaju kuchni rekomendowane jest stosowanie okapów z nawiewem wyporowym. Powietrze jest w nich doprowadzane do strefy pracy z bardzo małą prędkością (0,2‒0,3 m/s) oraz z wiązką wychwytującą, mającą na celu uszczelnić okap i zapobiec wydostawaniu się oparów, zanieczyszczeń i zapachów.
Kolejnym istotnym elementem jest zastosowanie filtrów o bardzo wysokiej skuteczności filtracji tłuszczu. Od ich efektywności zależeć będzie czystość kanałów, stopień ryzyka pożarowego oraz możliwość wykorzystania układu z odzyskiem ciepła z powietrza wyrzucanego.